Karolína Topolová: Nasazení je velké, tempo rychlé

 Dynamika. Podle Karolíny Topolové toto slovo nejlépe charakterizuje společnost AAA

* E15: Mnoho let byla společnost AAA v zisku, teď se poprvé ocitla ve ztrátě. Jak na to reagují zaměstnanci?

Jistě že se to podepsalo i na atmosféře ve firmě. Každý byl zvyklý na výborné výsledky, na překročení cílů, na veliké ohodnocení, i bonusové. A najednou přišel šok. A zrovna v roce, kdy jsme šli na burzu. Ovlivnilo to hodně lidí. Přesto se snažíme jednat jako vždy, přistupovat ke všemu pozitivně. Na tom je ostatně naše firma založena. Je nasáklá pozitivním přístupem. Tuto vlastnost s sebou přinesl majitel a zakladatel, který je Australan. Je to o přístupu. Snažíme se poučit z toho, kde jsem chybovali. Nesnažíme se nikoho obviňovat, ale spíše hledáme, jak pokračovat do budoucna.

* E15: Mohla byste formulovat vaši firemní kulturu?

Takže ten pozitivní přístup, samozřejmě. A pak také to, že jsme nároční na výkon. Tím je naše firemní kultura velmi význačná. Ale samozřejmě pak také to, že lidi za výkon výborně ohodnotíme.

* E15: Jak dlouho u vás lidi zhruba vydrží?

Pokud se budeme bavit o sezonních pracích, tak třeba jen jednu sezonu, například u přípravy vozů. Ale to není pravidlem. Já jsem tady deset let. A kolem mne je hodně kolegů, kteří jsou na tom podobně.

* E15: A průměr ve firmě tedy je?

Tak tři až čtyři roky.

* E15: Jaký je věk vašich zaměstnanců?

Dvacet devět let.

* E15: To je záměr, že jsou mladší? Nebo čím je to dáno?

Je to dáno i tempem, kterým naše společnost po celou dobu své existence funguje. Každého nového zaměstnance před jeho nástupem velice otevřeně informujeme, že nasazení je u nás velké, tempo je rychlé. Dynamika je výrazným rysem každodenních činností. Poznává to každý, kdo zde pracuje, a je jedno, na jaké pozici. Samozřejmě ne všem to třeba vyhovuje. Třeba mají rádi svůj klid.

* E15: Zkuste mi přeložit tu větu ,,Dynamika je výrazným rysem každodenních činností".

Třeba neexistuje, abyste viděl někoho jen tak lelkovat. Nebo že by u nás někdo trávil padesát procent své pracovní doby na internetu. Když se účastním konferencí a bavím se s kolegy z jiných společností, tak oni se právě s tímto potýkají. Nebo zjišťuji, že třeba neměří výkon svých zaměstnanců. Na to my jsme hodně zaměření.

* E15: Lidé jsou tedy u vás neustále pod tlakem?

Určitě ano! Ovšem oni nejsou pod nějakým umělým tlakem. Oni jsou pod tlakem výsledků. Každý z nás je neustále nucen dosahovat dobrých výsledků. Jsme dravá firma a to k tomu patří.

* E15: Většina lidí u vás vydrží jen relativně krátkou dobu. Někdo by mohl s nadsázkou říci, že vaším záměrem je zaměstnance ,,vycucnout a odkopnout". Nebo se pletu?

Tak to jistě není. Když do člověka investujete, tak on vám to po čase vrátí. Žádné firmě se nevyplatí, aby někoho ,,vycucla a odkopla". Kdyby to totiž bylo pravidlo, tak by se to rychle rozneslo. Rozhodně bychom neměli pořád tolik zájemců o práci u nás. Jen loni jsme dostali třicet tisíc ,,sívíček". A na druhou stranu, co by to přineslo firmě? Náš počáteční vklad do každého zaměstnance je zhruba třicet tisíc korun. Nabereme ho, vyškolíme ho. V rámci adaptačního procesu je to pořád investice. Až do chvíle, než se začne podílet na výdělku firmy.

* E15: Jak dlouho adaptační proces u vás trvá?

V průměru tři měsíce. Samozřejmě jsou ale pozice, které jsou náročnější, tam je ten trénink intenzivnější. Třeba když lidé prodávají finanční produkty. Jak nábor, tak propouštění bereme nesmírně vážně. Pokud dojde k ukončení nějakého pracovního poměru, tak to vždycky představuje selhání na obou stranách. Nikdy to není problém jen zaměstnance, nebo zaměstnavatele. Vždy je to o tom, že se nepotkala očekávání. My jsme třeba nedali dostatek podpory dotyčnému zaměstnanci, nebo on naopak firmě. Rozhodně to ale není tak, jak jste naznačil v předchozí otázce.

* E15: V současnosti jste ale spíše nuceni redukovat počet zaměstnanců...

Ani tak neredukujeme počet zaměstnanců, jako spíše měníme byznys model. Dříve jsme byli nastaveni tak, že každou jednu činnost prováděl jeden člověk. Každý uměl jen něco. Ono je pak snadné, když o toho člověka přijdete, ho zase nahradit. Hledáte jen jednu výraznou kvalitu. Kdežto teď je to jinak. Museli jsme se přizpůsobit situaci na trhu. V oblasti prodeje ojetých vozů došlo loni k dvacetiprocentnímu poklesu. Už jsem si nemohli déle dovolit člověka jen na jednu činnost. Ti lidé musí být takzvaně multiskilovaní, musí umět více činností, musí se umět zastoupit. A pomoci si. Tento byznys model už nepotřebuje tolik lidí.

* E15: Ve společnosti jste deset let. Výjimečně dlouho. Dovedete si představit, kde budete za dalších let deset let?

To si dokážu představit absolutně živě. Vždycky jsem plánovala velkou rodinu. Loni jsem se vdala a s manželem pořád tyto plány máme. Za deset let už budu mít alespoň čtvrté dítě a budu asi doma, s rodinou.

 * E15: Nezamýšlíte se tedy hned po porodu vrátit do firmy?

Jsem tady deset let, firmu mám přirostlou k sobě. Je to můj život a baví mne to tady. Ale mám názor, že když už něco děláte, tak to dělejte pořádně. Až budu mít rodinu, chci se věnovat jenom jí. Až budou děti větší, tak se třeba mohu vrátit a pracovat na zkrácený úvazek. Musím ještě na závěr říci, že v tomto jsme velmi flexibilní. Dáváme možnost zkrácených úvazků, polovičních úvazků. Nechceme přijít o dobré lidi. 


Osobní záliby

Auto: Mercedes-Benz ML

Mobil: Nokia 8600 Luna

Kniha: O myších a lidech od Johna Steinbecka

Film: Hotel Rwanda

Móda: Do práce upřednostňuje elegantní módu. Ráda nosí francouzské značky Morgan a Jus de'Orange
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00