Jarní údržba automobilu

O svůj vůz by se měl majitel starat v průběhu celého roku, ale i přesto nejsou určité sezónní úkony žádným nesmyslem. Naopak, především pravidelná prevence v podobě prohlídek vozu pomůže zvýšit bezpečnost i ekonomiku provozu auta.

 S příchodem jara řeší mnoho řidičů hlavně přezouvání zpátky na letní pneumatiky, což je opravdu záležitost, kterou doporučujeme neopomenout. Zimní pneumatiky v létě nefungují tak, jak by měly, jejich směs je měkká, zvyšuje spotřebu, opotřebení pneumatik a nakonec i zhoršuje jízdní vlastnosti.

Jarní servis auta

Je trochu zvláštní, že zákon v létě vlastně možnost použití zimních pneumatik připouští, zatímco naopak je to mnohem složitější. Každopádně že je jízda na zimních pláštích nevhodná, si drtivá většina řidičů uvědomuje.

Řidiči však často opomínají ostatní úkony údržby vozu spojené s příchodem jarní sezóny. Ty samozřejmě nic nepředepisuje, vše je pouze na majitelích vozů.

Jarní kontrola

S příchodem jara se doslova nabízí příležitost zkontrolovat funkčnost svého vozu. Krom výměny pneumatik a kontroly stavu jejich dezénu je vhodné nechat například zkontrolovat tlumiče, stav podvozku i jiných součástí vozu.

Po náročnějším zimním provozu je také například vhodné zkontrolovat stav akumulátoru, na jehož kondici se mohly podepsat časté studené starty. Podobně na tom jsou stěrače, které mohl led a sníh poškodit více a mohou vyžadovat výměnu. A samozřejmě především u starších vozů se mohla zima podepsat i na karoserii.

Jarní prohlídky vozů jsou v řadě různých servisů s příchodem tohoto ročního období v rámci různých akcí zcela zdarma, jinde si za podobný úkon žádají několik set až tisíc korun. I tato menší investice se vyplatí, pravidelnou kontrolou vozu se totiž lze vyhnout větším problémům, které bývají na odstranění náročnější.

Servisy v rámci jarních prohlídek zdarma samozřejmě spoléhají na to, že u řady vozů nějaké ty závady najdou a že si je u nich nechají majitelé vozů odstranit. K tomu vás ale samozřejmě návštěvou takové preventivní prohlídky nic nezavazuje, proto se na druhou stranu nenechte po prohlídce zdarma zlákat k ukvapeným úkonům.

Speciální pozornost klimatizaci

Zvláštní pozornost si před startem letní sezóny vyžaduje klimatizace, která během zimy u drtivé většiny aut zcela zahálela. Odborníci doporučují v zimě klimatizaci přeci jenom občas na chvilku zapnout, což zajistí jednak promazání všech součástí kompresoru, ale také sníží možnost tvorby plísní v systému klimatizace.

I pokud jste takto preventivně klimatizaci v zimě čas od času pustili, nechte si ji s příchodem jara zkontrolovat. Kabinový filtr může být zanesen od nečistot, které se v zimě více rozpouští v tajícím sněhu, zacpání hrozí především, pokud silničáři hodně solili. Špinavý filtr je doslova líhní pro bakterie a plísně, které si po zapnutí klimatizace můžete vypustit do kabiny.

Výparník klimatizace může být dalším zdrojem nepříjemných organismů a také zápachu. Pomůže opět odborné vyčištění, které se provádí ultrazvukovým přístrojem a speciálním roztokem, tato kombinace zahubí nepříjemné mikroorganismy. Po takovém zásahu bude opět klimatizace připravena na letní zátěž.
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800