Aby vaše auto tolik "nežralo"

Snem každého řidiče je, aby jeho auto„žralo“ co nejméně. Zvláště dnes, kdy se cena nafty a benzínu natrvalo usídlila dost vysoko nad 30 korunami.

Cenu paliva jako řidiči sice neovlivníme, ale spotřebu ano. A to velmi výrazně. Pojďme si projít několik spolehlivých rad, díky kterým dostanete spotřebu do mezí.    

1. Udělejte si v autě „ordnung“
Možná budete překvapeni, kolik „nezbytných zbytečností“ v autě vozíte. Nejen v kufru, ale i pod sedačkami nebo v odkládacích přihrádkách. Váha vozu je pro spotřebu klíčová a každé kilo navíc je znát. Nevozte tunu nářadí jako pojízdná autodílna, ani pytel písku na zimu a pokud máte nadváhu, máte další důvod zhubnout.    
 
2. Natlakujte pneumatiky
Pokud jezdíte často, kontrolujte tlak v pneumatikách při každém tankování a případně je rovnou dofoukněte. Pokud patříte ke svátečním jezdcům, zkontrolujte pneu před každou cestou. Pamatujte, že čím měkčí guma, tím vyšší valivý odpor i spotřeba. Navíc se auto mnohem hůře ovládá a jízda se stává nebezpečnou. 
 
3. Snižte odpor vzduchu
Pokud vozíte střešní nosič jen tak pro okrasu, jezdíte s okénky dokořán či máte vůz ozdobený úplně zbytečným spoilerem, pak se nedivte, že si vaše auto bere o litr více, než by muselo. Vyšší odpor vzduchu se na spotřebě nejvíce projeví při delších cestách vyšší rychlostí, především na dálnicích a rychlostních komunikacích.  
 
4. Jezděte na pohodu
Nevytáčejte zbytečně motor ani se nenechte vytočit děním na silnici. Agresivní jízdou si koledujte v lepším případě o mastnou pokutu, o horším raději nemluvit. Lehká nožka na plynu, plynulé rozjíždění bez gumování, včasné řazení, plachtění na neutrál, brzdění motorem nebo vypínání motoru při delším stání společně výrazně umravní spotřebu paliva. 
 
5. Ideální rychlost i muzika
Auto se cítí nejlépe při rychlosti okolo 90 km/h, kdy je spotřeba při dálkových jízdách nejnižší. Každé další zvýšení rychlosti je na spotřebě okamžitě znát. Víte, že rozdíl mezi 110 a 130 km/h může být až litr paliva na 100 km? Vědecké pokusy také prokázaly, že uklidňující muzika má pozitivní vliv na řidiče, který jezdí plynuleji a s nižší spotřebou. Pokud jezdíte za deset a více, je nejvyšší čas vyměnit Ramones za Floydy.
 
A zlatá rada na závěr. Jak to půjde, nechte auto doma. Na řadu míst se dostanete mnohem rychleji i pohodlněji pěšky nebo na kole. Prospěje to nejen vaší peněžence, ale hlavně vašemu zdraví. 
 
Vyberte si úsporný vůz z naší nabídky


800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800