Jaké rodinné auto? Kombi vs. MPV

Rozhodujete-li se mezi dvěma automobily typu kombi a MPV, vezměte v úvahu několik našich rad pro lepší orientaci při rozhodování.

Při výběru nového automobilu hraje jeho vnitřní prostor důležitou roli. Role vnitřního prostoru je s přibývajícím počtem rodinných členů stále důležitější a jistý vliv na ni má i dospívání vašich ratolestí. V první řadě je dobré si uvědomit, kam se až vaše rodina rozroste a kolik vnitřního prostoru budete v budoucnu u nového vozu potřebovat.

Hlavní výhodou vozů MPV je variabilita vnitřního prostoru v čele se snadnou manipulací se sedadly, které se dají většinou velmi rychle sklopit pod podlahu. Z vozu se tak rázem stane rodinný stěhovák. U většiny velkých MPV bývá možnost příplatku za třetí řadu sedadel a lze tak odvézt až 7 osob. U kombi se tato možnost vyskytuje pouze zřídka (např. Peugeot 307 SW) a třetí řada sedadel je spíše jakousi nouzovou možností. 
 
Dalším nesporným důvodem hovořícím pro výběr právě vozu MPV je, že již při výrobě daného typu automobilu se konstruktéři soustřeďují výhradně na budoucí využití vícečlennou rodinou, takže se ve vozech nachází zpravidla mnohem více úložných a odkládacích prostor než ve voze typu kombi. Co se týče spotřeby, ta se paradoxně tolik neliší od běžného „kombíku“ a s „MPVéčkem“ se tak dá jezdit za vcelku stejné peníze. Ani rozměr kol či pneumatik se nijak neliší a to je opět důvodem hovořícím pro MPV, které při stejných provozních nákladech poskytne mnohem větší vnitřní prostor. Posledním a velmi důležitým faktorem pro výběr MPV je vyšší posez umožňující lepší výhled z vozu, čímž je zvýšena pasivní bezpečnost celého automobilu.
 
Na druhou stranu jsou vozy MPV o něco dražší a ne vždy je tolik prostoru potřeba. Vozy MPV také neumí poskytnout tak dobré jízdní vlastnosti jako většina vozů kombi a sportovní choutky vás tak za jejich volanty nejspíš nepřepadnou. Jízdní vlastnosti „kombiků“ mohou být dnes už dokonce lepší, než u krátkých verzí. Jistou nevýhodu lze spatřovat i ve výšce většiny velkoprostorových modelů. Jste-li například o něco menšího vzrůstu, budete při manipulaci se střešní zahrádkou, skiboxem či nosičem kol potřebovat stoličku, v horším případě štafle. A v neposlední řadě, pokud se na věc podíváme i z čistě subjektivní stránky, může být jistým negativem pro výběr vozu MPV jakási vžitá nálepka řidiče „tatínka či maminky od rodiny“. 
 
Combi / kombi
Vyberte si vůz kombi z naší nabídky


800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat
Více

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800