Poptávka po ojetých vozech stoupá - lidé kupují auta jako dárek pod stromeček

Praha, 12. prosince 2017 – Lidé jsou schopni o Vánocích utratit nemalé peníze za dárky pro své blízké a každoročně tak stoupá i počet automobilů, které končí „pod vánočním stromečkem“. Prodeje ojetých automobilů v předvánočním období oproti loňsku stouply o více než 13%, za posledních pět let dokonce o 43%. Vychází to ze statistik největšího tuzemského prodejce ojetých vozů AAA AUTO.

„Poptávka po ojetých automobilech již dlouhodobě roste. V období před vánočními svátky ale čím dál tím více lidí pořizuje auta jako dárek pro své nejbližší – nejčastěji pro dospívající děti či manželku. Největší zájem je pak o SUV, které splňují požadavky komfortu a bezpečnosti,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová. Poptávka po SUV vzrostla v tomto období jen za poslední rok o 43%, za 5 let se pak téměř ztrojnásobila. V žebříčku popularity zatím stále vede poptávka po hatchbacku (31%) a kombi (28%).

Velké oblibě se těší před vánoci hlavně zánovní automobily, které zákazníci vítají jako cenově dostupnou variantu nového vozu, který by těsně před Vánoci ani nemohli dostat. Čekací doba na nový automobil je tři až šest měsíců, naopak zánovní automobily jsou k dispozici ihned. „Rozšíření prodeje o zánovní automobily pod značkou Mototechna před pěti lety se ukázalo jako správné rozhodnutí. Zákazníci vítají širokou nabídku různých značek a modelů „pod jednou střechou“ dostupnou v celé naší síti 22 poboček. Málo ojeté a zánovní vozy z Mototechny mají velkou výhodu v tom, že kupující ušetří až 40% oproti novému vozu a může s ním prakticky ihned odjet. Například letos v listopadu jsme prodali o 20% více zánovních automobilů než vloni ve stejném měsíci,“ doplnila Topolová.  

Více než polovina zákazníků preferuje benzínové motory, které jsou vhodnější pro méně časté řidiče i začátečníky a zároveň mají lepší vlastnosti právě v zimě. Roste poptávka po automatické převodovce (v porovnání se stejným obdobím v loni narostla o téměř 41%, za pět let se dokonce více než ztrojnásobila) a také po náhonu na všechna čtyři kola (v porovnání se stejným obdobím v loni narostla o téměř 30%, za pět let o více něž 80%). Nejoblíbenější značkou je tradičně Škoda následovaná značkami Volkswagen a Ford. Nejoblíbenějšími modely jsou Škoda Octavia, Fabia a Superb, Volkswagen Passat či Ford Focus.

Nejprodávanější automobily před vánoci v zemích V4:

Česká republika
Slovensko
Maďarsko
Polsko
1
Škoda Octavia
Škoda Octavia
Opel Astra
Opel Astra
2
Škoda Fabia
Škoda Fabia
Ford Focus
Ford Focus
3
WV Passat
VW Passat
Suzuki Swift
Renault Megane
4
Škoda Superb
Škoda Superb
Ford Mondeo
Škoda Octavia
5
Ford Focus
VW Golf
Škoda Octavia
VW Golf
6
Hundai i30
Kia Ceed
BMW 3
Ford Mondeo
7
Ford Mondeo
Ford Focus
Renault Megane
Renault Clio
8
VW Golf
Opel Astra
VW Golf
Škoda Fabia
9
Škoda Yeti
Hundai ix35
Škoda Fabia
VW Passat
10
Kia Ceed
Kia Sportage
Suzuki Ignis
Nissan Qashqai
 

Zlatá karta_logo AAA Skupina AAA AUTO působí na trhu již 25 let. Provozuje síť více než 40 poboček v České republice, na Slovensku, v Polsku a v Maďarsku. Za dobu své existence obsloužila přes 2 miliony zákazníků. Skupina prodá ročně téměř 80 000 vozů a je tak největším prodejcem ojetých aut ve střední a východní Evropě. Prodává také zánovní vozy pod obnovenou značkou Mototechna. Společnost se pravidelně umisťuje v žebříčku Czech TOP 100. Skupinu AAA AUTO vlastní britsko-polský investiční fond Abris Capital Partners. Značky AAA AUTO a Mototechna jsou oficiálním partnerem české nejvyšší fotbalové soutěže – HET ligy.

 

 
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800