OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Volkswagen LT (1996–2006)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Široká nabídka verzí

Vnitřní prostor

Úsporné a silné motory

Dobrý komfort

Překvapivě nižší hmotnost

O vozidle

Volkswagen LT je velký dodávkový vůz, který koncern VW vyvinul ve spolupráci s Daimlerem. U něj nese obdobný vůz označení Sprinter. LT se podobně jako ostatní dodávkové vozy vyznačuje jednoduše tvarovanou rozměrnou karoserií, která byla dostupná v celé řadě rozličných konfigurací. Kromě klasického skříňového furgonu ve třech délkách karoserie a dvou výškách existují i osobní prosklené verze pro přepravu většího množství cestujících. K dispozici byl i samotný podvozek k instalaci libovolné nástavby. LT po Sprinteru zdědil oproti konkurentům překvapivě lehkou konstrukci, která přitom není na úkor celkové pevnosti vozu nebo trvanlivosti podvozkových dílů. Proto se vůz vyznačuje příznivou spotřebou, kvůli které bývá často vyhledáván. Zajímavé je, že zatímco Mercedes se v případě prvního Sprinteru potýkal s větší nespolehlivostí, sesterský Volkswagen je celkově hodnocen výrazně lépe. Pochopitelně je u starší dodávky s často vysokým nájezdem dobré prověřit stav důležitých mechanických komponent, ovšem LT by měl být celkově jednou z méně problémových dodávek svého věku. To se také projevuje v tom, že LT není nijak výrazně levnější než ojetá dodávka se znakem Mercedesu.
 
Volkswagen LT je dodávkou s pohonem zadních kol a maximální celkovou hmotností v rozmezí 2,6–4,6 tuny podle verze. K pohonu velké dodávky VW slouží výhradně vznětové motory, experiment s benzinovým motorem si Volkswagen odpustil. Agregáty jsou vlastní konstrukce a chlubí se většinou velmi dobrou spolehlivostí v kombinaci s příznivou spotřebou paliva. Základem je pětiválec TDI v několika provedeních – to nejslabší má výkon 61 kW, oblíbená prostřední verze disponuje 80 kW a nejvyšší naladění umí z motoru dostat 96 kW výkonu. V roce 2002 se objevil také nový čtyřválcový turbodiesel 2,8 TDI s nejvyšším výkonem 116 kW – ten je oblíbenou pohonnou jednotkou především u modelů s nejvyšší nosností. 

Výbava

Z hlediska výbavy nelze u užitkových Sprinterů očekávat kdovíjaké nadstandardní prvky. Jde tu především o praktické záležitosti, jako je třeba centrální zamykání nebo seřizování zrcátek, komfortní prvky ve velké míře zastoupeny nejsou. 

Design

Volkswagen LT druhé generace vychází z Mercedesu Sprinter první generace a patří ještě k dodávkám s čistě utilitárním designem. Auto se v podstatě vzhledově neliší od mnoha ostatních konkurentů a příslušnost ke značce hlásá pouze maska chladiče. Jednoduché tvary jsou účelné, ale rozhodně nevyvolávají kdovíjaké estetické zážitky. 

Spotřeba

Velký LT má o něco lehčí konstrukci než řada konkurentů, což mu dává výhodu v podobě nižších nároků na palivo. I u zatíženého vozu je totiž rozdíl trochu znát a právě pod velkým zatížením pak spotřeba s každým kilogramem navíc u dodávkových vozů roste výrazněji. Proto je LT vcelku příjemně úsporný. 

Jízdní vlastnosti

V rámci dodávkových vozů má LT i lehce nadstandardní jízdní vlastnosti, byť tu jde především o jistější držení stopy a přesnější řízení. Chování v zatáčkách je vcelku standardní a dané náhonem zadní nápravy. 

Bezpečnost

Na bezpečnost se u dodávkových vozů v době vzniku druhého LT nekladl takový důraz, a proto i tady platí, že ochrana posádky je víceméně spíše základní. V bezpečnostní výbavě najdeme maximálně čelní airbagy. 

Praktičnost

Podobně jako u většiny konkurentů není v oblasti praktičnosti velké dodávce od Volkswagenu co vytýkat. Auto bylo dostupné v celé řadě provedení s různými délkami karoserie a její konkrétní konfigurací. Nákladový prostor je bohatě dimenzovaný. 

Komfort

LT je na dodávku svého věku i nadstandardně komfortní, podílí se na tom celkové naladění podvozku a dobré chování auta. Ve výbavě vozu ovšem nelze očekávat příliš mnoho komfortních prvků. Pochopitelně například verze pro rozvoz osob mohou být vybaveny lépe. 

Provozní náklady

Ačkoli je Volkswagen LT sourozencem Mercedesu Sprinter, auto se v praxi vyznačuje o něco větší spolehlivostí. To také přináší trochu příznivější provozní náklady, výhodou je přece jenom i rozšířenější servisní síť a snazší dostupnost náhradních dílů. 800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat
Více

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800