OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Volkswagen Crafter (2006–2017)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Široká nabídka verzí

Ohromný vnitřní prostor

Úsporné a silné motory

Možnost pohonu všech kol

Možnosti výbavy

Dobrý jízdní komfort

O vozidle

Volkswagen Crafter je velkým dodávkovým vozem, který je technicky spřízněn s druhou generací Mercedesu-Benz Sprinter. Navazuje na předchozí model LT, který byl pro změnu sourozencem první generace LT. Druhé provedení především vyrostlo a zmohutnělo, čímž přišel vůz o výhodu předchozí generace v podobě překvapivě lehké konstrukce, a tudíž nižších nároků na palivo. Výrazně se ovšem zlepšila přepravní kapacita a auto je teď k dostání v ještě širším množství provedení. Kromě klasického skříňového provedení s různou úrovní prosklení je tu combi s prostorem až pro devět osob, mikrobus až pro devatenáct cestujících a také valník a samostatný podvozek pro zabudování libovolné nástavby. Podvozek existuje navíc ve verzích s jednoduchou nebo dvojitou kabinou, takže i s nástavbou může Crafter odvézt až šest cestujících. Ceník jednotlivých konfigurací je opravdu předlouhý, Crafter je celkově nabízen ve třech provedeních rozvoru, čtyřech délkách karoserie a třech výškách kabiny. Přepravní prostor má objem od 7,5 do 17 metrů krychlových. Kromě standardní verze s pohonem zadních kol existuje nejnověji Crafter také ve variantě s pohonem všech kol a zvýšeným podvozkem, který se hodí například na obsluhování horských oblastí. Na trhu ojetých vozů je ovšem takové provedení vzácností.
 
Crafter je mezi dodávkovými vozy překvapivě komfortním vozem a má i hodně nadstandardní možnosti výbavy. Za tu si však Volkswagen nechá důkladně zaplatit, takže většinou se setkáme s obyčejněji vybavenými exempláři. Standardem je třeba jen airbag řidiče. Zajímavostí výbavy může být elektronická náhrada uzávěrky diferenciálu, která pomůže dodávce s trakcí za ztížených podmínek.
 
Nabídka motorů je oproti šířce nabídky různých verzí vcelku jednoduchá. Obsahuje pouze vznětové motory, do modernizace v roce 2011 jde o pětiválcové jednotky 2,5 TDI, po modernizaci pak o čtyřválce 2,0 TDI. Pětiválce byly dostupné ve výkonových stupních 65, 80, 100 a 120 kW, dvoulitrové turbodiesely vynechávají úplně nejslabší naladění, a jsou tedy k dispozici ve verzích s výkonem 80, 100, 105 a 120 kW. Dvě silnější varianty se chlubí na poměry dodávkových vozů opravdu unikátním řešením – mají totiž dvojité přeplňování. 

Výbava

Základní výbava běžných verzí Crafteru ovšem příliš bohatá není. V případě koupě ojetého vozu a nároků na lepší výbavu je nutné hledat kusy, u kterých byli původní majitelé ochotni za různé komfortní prvky připlatit nemalé částky. I přesto však patří Crafter k celkově lépe vybaveným dodávkovým vozům. 

Design

Volkswagen Crafter se na rozdíl od předchozího modelu LT řadí k dodávkám, u kterých už si výrobci dávali záležet i na jejich vzhledu. Design je celkově robustní a mohutný a vůz rozhodně působí nepřehlédnutelným dojmem. 

Spotřeba

Nárůst rozměrů a robustnější konstrukce se projevují na mírně vyšší spotřebě motorů než u první generace, Volkswagenu se však nárůst podařilo kompenzovat vhodnějším naladěním motorů TDI. Výrazné množství paliva by mohly pomoci uspořit nové dvoulitrové turbodiesely, montované od roku 2011, ovšem u nich zatím není důkladně prověřena životnost. 

Jízdní vlastnosti

Jízdní vlastnosti Crafteru odpovídají třídě velkých dodávek s pohonem zadních kol, žádná větší překvapení nás tu nečekají. Stojí za to ovšem připomenout, že vůz je k dispozici také ve variantě s pohonem všech kol, ta výrazně zlepší ovladatelnost například na zasněžených silnicích a rozbahněných polních cestách. Na jízdu po nich je tato varianta vybavena, protože má zvýšenou světlou výšku. 

Bezpečnost

Dodnes nadále platí, že u dodávkových vozů se na bezpečnost nehledí zdaleka tolik jako u vozů osobních. Vzhledem k využití je to vcelku logické. Crafter však patří k těm bezpečnějším dodávkám, ať už díky robustní konstrukci, nebo vcelku solidním možnostem bezpečnostní výbavy. 

Praktičnost

Množství dostupných verzí a přepravní kapacita patří k velkým přednostem Crafteru. Volkswagen tu oproti předchozímu modelu LT učinil veliký krok kupředu, a jeho velká dodávka tak patří k nejpraktičtějším ve třídě. 

Komfort

Velká dodávka Volkswagenu patří k nejkomfortnějším vozům ve třídě. Pracoviště řidiče je pohodlné a i jízdní projev auta patří k tomu lepšímu. Volkswagen pak nabízí opravdu širokou paletu příplatkových prvků, pomocí kterých lze cestovní komfort ještě výrazně vylepšit. 

Provozní náklady

S nárůstem rozměrů a přepravní kapacity přišla i trochu vyšší spotřeba paliva, tu na druhou stranu krotí nejnovější turbodiesely montované od roku 2011. Zapomenout ovšem nesmíme ani na servisní náklady, které mohou být u Crafteru přece jenom trochu vyšší než u jeho soupeřů. 

Volkswagen Crafter800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat
Více

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800