OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Suzuki Swift (2004–2010)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Dobré jízdní vlastnosti

Dynamické a úsporné motory

Existuje i s pohonem všech kol

Přesné řízení

Spolehlivost

O vozidle

Suzuki Swift je nejoblíbenějším vozem japonské značky na evropských trzích. Na trhu ojetých vozů není rozhodně vzácností, avšak na našem trhu přece jen patří mezi méně běžné automobily. Paradoxně za to mohou částečně i jeho kvality. Swift je totiž u svých majitelů oblíbený vůz, a ti se jej tak nezbavují tak často jako jiných vozů. Swift je totiž spolehlivý automobil s velmi dobrými jízdními vlastnostmi a dynamickými a úspornými motory. Na úsporném provozu i dynamice se výrazně podílí i nízká hmotnost automobilu. Swift také zaujme originálním a neotřelým designem. Ve své třídě ovšem patří k menším vozům, což také znamená, že interiér nabízí jen průměrnou prostornost. To platí i pro zavazadlový prostor. Swift tak není vhodným rodinným vozem. Zato v městském provozu se cítí jako ryba ve vodě. Auto je svižné a skvěle ovladatelné, díky menším rozměrům se s ním velmi dobře parkuje.

 

Swift je skvělým autem pro nezkušené řidiče i ty, kdo se opravdu rádi svezou. Už základní motor 1,3 16V nabízí solidní výkon 68 kW. S lehkým Swiftem nemá tento motor mnoho práce a jeho ochota vytáčet se do otáček znamená nejen dobrou jízdní dynamiku, ale také zábavu. Silnější motor 1,5 litru s výkonem 75 kW tak možná i proto nepotkáme na trhu tak často, základ jednoduše více než dostačuje. I patnáctistovka si však ponechává přednosti slabšího provedení. Je tedy úsporná a dynamická. Pro milovníky opravdu zábavného svezení pak Suzuki nabízelo verzi Swift Sport s motorem 1,6 a výkonem 92 kW. Motor opravdu ochotně letí do otáček a Swift s ním patří k nejzábavnějším a nejlépe řiditelným malým hatchbackům. Třináctistovkový turbodiesel s výkonem 51 nebo 55 kW je pod kapotou Swiftu vzácností.

Výbava

Výbava základních verzí Swiftu obsahuje například dvojici airbagů a některé další základní prvky, pro bohatší výbavu je potřeba hledat vozy s vyššími stupni. Ideální je provedení GL/AC, které kombinuje druhý výbavový stupeň s klimatizací. Toto provedení bylo často nabízeno za akční ceny, takže není vůbec neobvyklé.

Design

Suzuki Swift se vyznačuje netradičním a originálním designem, který působí i po letech moderně. Důkazem toho budiž fakt, že nová generace, která toto provedení nahradila, vypadá spíše jako decentní facelift. I přes veškerou originalitu jeden vůz Swift mírně připomíná – je to Škoda Fabia, která byla představena později a mnozí Škodu vinili z opisování. Ve skutečnosti se ale auta dost liší.

Spotřeba

Co se motorů týče, nemůžete u Suzuki Swift šlápnout vedle. Jsou výkonné a dynamické, přitom zároveň příjemně úsporné. Platí to nejen pro vznětové provedení, ale i pro všechny benzinové motory. I proto jsou diesely na trhu vzácností.

Jízdní vlastnosti

Swift je jedním z řidičsky nejzábavnějších vozů své kategorie, přitom také jedním z vozů, které se příjemně řídí i začátečníkům. Mohou za to skvěle čitelné jízdní vlastnosti, příkladné držení stopy a přesné řízení. Nejzábavnější je verze Sport, která patří v tomto ohledu na absolutní špičku své třídy.

 

Bezpečnost

V roce 2004 si Suzuki Swift připsalo v nárazových testech Euro NCAP čtyřhvězdičkové skóre. Z hlediska pasivní bezpečnosti tak už dnes nevyhoví úplně všem požadavkům, stále je na tom ovšem velmi dobře. Dobrá je i bezpečnostní výbava, k celkově dobré úrovni bezpečí přispívají také vynikající jízdní vlastnosti.

Praktičnost

Suzuki Swift nepodlehlo trendu zvětšování malých vozů, a tak patří ve své kategorii k těm nejmenším. To se hodí ve městě při parkování, ovšem z hlediska vnitřního prostoru je to méně výhodné. Swift tak posádce nabídne jen průměrný vnitřní prostor, obzvláště pro zavazadla není místa mnoho. Pouze 201 litrů stačí pro nákupy, ale na výbavu na delší cesty už ne.

Komfort

Ke skvělým jízdním vlastnostem se přidává i velmi slušný jízdní komfort. Tlumení nerovností zvládá podvozek překvapivě dobře. Celkový komfort je na solidní úrovni, ovšem výbava auta v základních verzích není příliš bohatá a celková nabídka místa nepředurčuje Swift k dalekým cestám v plném obsazení.

Provozní náklady

Swift patří k nejspolehlivějším malým automobilům, což v kombinaci s úspornými provozy znamená, že provozní náklady jsou opravdu příjemně nízké. Majitel tak bude řešit jen méně hustou servisní síť.

Suzuki Swift

Další vozy


Vyhrajte tablet
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800