OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Suzuki Swift (2000–2004)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Nízké ceny

Spolehlivost

Nízká spotřeba

Jednoduchá konstrukce

O vozidle

Suzuki Swift nebývalo vždy tím sympatickým dynamickým autem, které známe od roku 2004. Starší verze, tedy jeho druhá generace, která se vyráběla v letech 1988–2004, je v mnohém hodně jiná, ostatně dlouhý aktivní věk modelu o tom zcela jasně vypovídá. Verze, která se vyráběla v letech 2000–2004, je poslední inovací druhé generace Swiftu, který už od roku 1992 pro evropský trh sjížděl z pásů výrobní linky v Maďarsku. Vozy z roku 2000 by tak už neměly trpět dětskými nemocemi, které se objevovaly při náběhu výroby v ostřihomském závodě. Ani tak ovšem nebude Swift druhé generace žádným technickým skvostem, jeho původ v roce 1988 je na voze velmi znát. A to třeba už na designu exteriéru i interiéru. Kromě třídveřového a pětidveřového hatchbacku lze Swift sehnat i jako sedan. Velmi výjimečně narazíte i na kabriolet. Zajímavostí je, že pětidveřové provedení je mírně delší, a tak je vzadu více místa, stejný základ používá i sedan. Vzhled vozu je jednoduchý, možná až příliš, a věk je hodně znát. Swift je tak především jednoduchým a účelným vozem s nízkou cenou a provozními náklady. U starších vozů je však dobré dát si pozor na korozi a také prověřit elektroinstalaci, která se může stát zdrojem občasných obtíží.
 

Mechanicky je však konstrukčně jednoduchý Swift poměrně bezproblémový a případné opravy velmi nenáročné a levné. Jízdní komfort ani jízdní vlastnosti ovšem nejsou nijak zářné, především zpracování interiéru nebylo příliš dobré a v autě se často ozývají z různých částí interiéru pazvuky. Co se motorů týče, u modelů vyráběných od roku 2000 najdeme pouze dva, oba však překvapivě svižné, spolehlivé, nenáročné na údržbu a s příznivou spotřebou. Základní volbou je litrový tříválec s výkonem 39 kW. Ovšem díky velmi nízké hmotnosti je auto vcelku hbité, motor se navíc může pochlubit opravdu nízkou spotřebou. Silnější variantou je třináctistovka s velmi solidním výkonem 63 kW. Ten poskytne zajímavou dynamiku a přitom je rovněž vcelku nenáročný.

Výbava

Výbava Swiftu druhé generace je často opravdu jenom základní. To obzvlášť platí o té bezpečnostní, ale ani komfortní prvky tu nejsou moc obvyklé. Přesto lze na kusy vybavené klimatizací a některými dalšími drobnostmi narazit. 

Design

Vzhled Suzuki Swift pochází z konce osmdesátých let a na autě je to už dost znát. Různé modernizace příliš nepomohly. Když už nic jiného, je Swift druhé generace vcelku nenápadné a jednoduché auto, ze kterého vyzařuje účelnost.  

Spotřeba

Swift vyráběný od roku 2000 do roku 2004 se prodával pouze se dvěma motory. Základní litrový tříválec s výkonem 39 kW i podstatně silnější třináctistovka s výkonem 63 kW jsou příjemně úsporné. Může za to především nízká hmotnost Swiftu. 

Jízdní vlastnosti

Z hlediska jízdních vlastností není starší Swift také žádným přeborníkem, na druhou stranu lehká a jednoduchá konstrukce znamená, že auto se chová předvídavě a vcelku dobře reaguje na pokyny řidiče. 

Bezpečnost

Vzhledem ke konstrukčnímu stáří nepatří druhá generace Suzuki Swift ke zrovna nejbezpečnějším automobilům. Nárazové testy Euro NCAP nikdy druhá generace neabsolvovala, není ovšem těžké odvodit, že by z nich nevyšla příliš dobře. V době vzniku se mohutné výztuhy nepoužívaly a lehká karoserie je toho důkazem. I bezpečnostní výbava je jen minimální, vozy často vůbec nemají airbagy. 

Praktičnost

Swift dovede být rozumně praktickým automobilem. A to především v pětidveřové verzi, která je mírně delší než třídveřová, a nabízí tak cestujícím vzadu nejen lepší nastupování, ale i více místa. Zavazadlový prostor s objemem 225 litrů je však miniaturní a nepotěší horším přístupem přes vysoko položený práh. 

Komfort

Jízdní komfort Swiftu je jen průměrný. Očekávat nelze kdovíjaké pohodlí v menším interiéru, který navíc často povrzává, ani odhlučnění na úrovni moderních vozů. Odpružení ovšem vcelku komfortní je a s nerovnostmi se popere s grácií. 

Provozní náklady

Starý Swift exceluje v disciplíně provozních nákladů. Auto je spolehlivé a vyžaduje jen minimální údržbu. Motory prakticky neznají, co je to spotřeba oleje, a tak vydrží mezi výměnami bez jeho dolévání. Jejich nízká spotřeba také potěší. Vyhrajte tablet
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800