OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Opel Vectra C (2002–2009)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Velký vnitřní prostor

Dobrý jízdní komfort

Příznivé ceny

O vozidle

Opel Vectra třetí generace (C) zaznamenal oproti předchozím dvěma výrazný skok. Zcela nový byl jeho designový výraz a auto významně povyrostlo, takže opravdu příjemně překvapí bohatou nabídkou vnitřního prostoru. Opel také s tímto modelem nasadil směr k výraznému růstu kvality, což se projevuje na zvýšené spolehlivosti i celkově hodnotnějších materiálech a lepším zpracování interiéru.

Rozsah motorizací pro Opel Vectra je tradičně široký, na to jsme u evropských výrobců aut střední třídy zvyklí. Základní šestnáctistovka s výkonem 74 (po modernizaci 77) kW je ovšem jen pro naprosto klidné řidiče, lepší je volit některý ze silnějších motorů. Benzinová paleta je překvapivě široká, pokračuje motorem 1,8 s výkonem 90 nebo 103 kW, čtyřválec 2,2 litru má 108 nebo 114 kW. Dvoulitr turbo disponuje velmi solidním výkonem 129 kW. Výkonově ovšem může jít Vectra ještě výše, zařídí to některá z šestiválcových motorizací pod kapotou. Nepřeplňovaný motor 3,2 litru má výkon 155 nebo po modernizaci 160 kW. Přeplňovaný šestiválec 2,8 litru se pak nabízel nejprve ve verzích se 169 kW a ve špičkovém provedení OPC dostal výkon 188 kW. Po faceliftu v roce 2005 se výkon výrazně zvedl. Na 184 kW u obyčejnějšího provedení a na 206 u OPC. Vznětové motory zastupují agregáty DTI nebo modernější CDTi. Motory DTI jsou dva – dvoulitr se 74 kW a 2,2 litru s výkonem 92 kW. Oba se vyznačují vyšší hlučností. To motory CDTi jsou klidnější a paleta je trochu širší. Čtyřválec 1,9 litru má výkon 74, 88 nebo 110 kW. Nejsilnější možnost pak představuje šestiválec 3,0 litru s výkonem 132 nebo 137 kW. Co se karosářských provedení týče, je Vectra k sehnání jako sedan, liftback GTS nebo praktické combi Caravan.

Výbava

Třetí generace Vectry je většinou k sehnání jako solidně vybavený automobil, kterému nebudou chybět obvyklé komfortní prvky. Výjimečně se můžeme setkat i s opravdu dobře vybavenými automobily, u Vectry jsou ovšem špičková provedení poměrně vzácná.

Design

Opel Vectra třetí generace se z hlediska vzhledu drží stylu, který Opel u svých vozů využíval vlastně jenom docela krátce. Výrazné obliny a měkké křivky předchozího provedení tu vystřídaly velké rovné plochy a celkově hranatější pojetí. To docela dobře maskuje rozměry auta. Vectra působí solidně a elegantně a vzhled příliš nestárne.

Spotřeba

Jako obvykle platí, že se vznětovými motory je Vectra coby velký vůz střední třídy až překvapivě úsporná. S benzinovými agregáty už je to trochu horší, vždyť Vectra oproti druhé generaci druhé přibrala zhruba 120 kilogramů. Motory to sice reflektují nárůstem výkonu, ovšem i spotřeba je lehce vyšší.

Jízdní vlastnosti

Jízdní vlastnosti třetí Vectry jsou opět oproti předchozím generacím pokrokem kupředu, auto je daleko jistější a lépe drží stopu. Sportovní projev lze ovšem očekávat jen od provedení OPC, u kterého ovšem zůstává platit neduh Vectry – nepříliš komunikativní a méně přesné řízení. Auto je také citlivější na přejezd příčných nerovností.

Bezpečnost

Třetí Vectra prošla nárazovými testy Euro NCAP v roce 2002 a získala skóre čtyř hvězdiček z pěti možných. Celkově robustní vůz s dobrou bezpečnostní výbavou poskytuje posádce dostatečně dobrou ochranu při havárii, nezáludné jízdní vlastnosti jsou také kladným příspěvkem k bezpečnosti.

Praktičnost

Opel Vectra třetí generace patří k velmi prostorným vozům, automobilka navíc u combi sáhla k prodloužení rozvoru i celkové délky, takže tato varianta lépe konkuruje obřímu combi Ford Mondeo. Zavazadlový prostor sedanu a liftbacku pojme 500 litrů nákladu, combi pak 530 litrů, navíc má příjemně nízkou nakládací hranu.

Komfort

Vectra patří mezi komfortnější vozy své třídy, ovšem u třetí generace to tak trochu nepochopitelně platí jen pro provedení do modernizace. Po ní podvozek trochu přitvrdil a jízdní komfort se mírně zhoršil. Na druhou stranu je tu lépe nastavena citlivost páček směrových světel, které i tak dovedou být nadále velmi otravné.

Provozní náklady

Třetí Vectra patří k solidně spolehlivým automobilům své třídy a věku. Závady se mohou vyskytovat u převodovek, zlobí také displej palubního počítače. Vzhledem k úsporným motorům a příznivým cenám náhradních dílů i servisních úkonů by se ovšem provoz Vectry C neměl nijak výrazně prodražit.

Opel Vectra



800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat
Více

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800