OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Jeep Renegade (2014 – současnost)

Proč koupit

Atraktivní a nestárnoucí design

Drží si cenu

Široká nabídka motorů

pohonu i převodovek

Dobrá výbava

Dobrý vnitřní prostor

O vozidle

Tradiční výrobce off-roadů, legendární americká značka Jeep, zachytila už v roce 2014 nastupující trend malých SUV a městských off-roadů. Rychlý vstup do mladého segmentu umožnila příslušnost Jeepu do koncernu FCA (Fiat-Chrysler Automobiles), platformu i výrobní kapacity pro svůj nejmenší model získala americká značka u Fiatu. Z koncernové spolupráce se zrodila dvojice originálních modelů: zakulacený Fiat 500X a mnohem „drsnější“ Jeep Renegade. 

 

Renegade oslovuje zákazníky svým charismatickým vzhledem, který nenechává nikoho na pochybách: toto je skutečný Jeep. Design auta jde ruku v ruce s praktickou stránkou, karoserie jednoduchých základních tvarů posádku uvnitř nijak neomezuje, takže mezi malými SUV patří Renegade rozhodně k těm prostornějším modelům. Celkově toho umí tento malý Jeep nabídnout zákazníkům trochu více, než konkurence. Důkazem je například i to, že v nabídce jsou jak provedení s pohonem pouze předních kol, tak i s pohonem 4x4, který není v kategorii malých crossoverů vůbec samozřejmostí. Kdo se tedy pohybuje v lehkém terénu či v oblastech se zhoršenými povětrnostními podmínkami, pro toho bude Renegade s pohonem všech kol vítaným společníkem. Podvozek vozu je celkově vyspělý, zadní náprava má víceprvkové zavěšení. Varianty s pohonem všech kol dostávají i funkce Select-Terrain, která dává uživateli na výběr z několika jízdních režimů. Jejich výběr se může lišit podle konkrétního provedení a roku výroby vozu, každopádně usnadňují použití auta ve zhoršených podmínkách jako je jízda na sněhu, v písku, blátě, či po kamení. Některé varianty mají i režim Low s redukční převodovkou. To ukazuje, že se Renegade nezalekne i drsnějšího terénu, byť je velmi pravděpodobné, že se od něj toto malé SUV nikdy nepodívá. Existuje dokonce i varianta Trailhawk, která má o 5 mm vyšší světlou výšku, z prvovýroby off-roadovější pneumatiky a další drobné úpravy. 

 

Relativně bohatý je i výběr pohonných jednotek. Z počátku byl základem atmosférický čtyřválec s objemem 1,6 litru a výkonem 81 kW. Jde o trvanlivý motor, který ale svým výkonem vystačí jen méně náročným řidičům. Lepší volbou je benzínová čtrnáctistovka MultiAir s přeplňováním a výkonem 103 nebo dokonce 125 kW. Na výběr jsou i naftové motory a to 1.6 Multijet a 2.0 Multijet s výkonem 88 kW u menšího agregátu a 103 nebo 125 kW (výhradně pro TrailHawk) u větší verze. Zatímco nabídka dieselů se po faceliftu v roce 2018 (vizuálně byly změny jen decentní) nezměnila, benzínové agregáty prošly obměnou. Základem se stal tříválec 1.0 litru s 88 kW, druhou volbou je třináctistovka s výkonem 110 kW. Podobně bohatá je i nabídka převodovek. Zjednodušeně řečeno můžeme Jeep Renegade potkat s většinou se šestistupňovým manuálem, automaty mohou být dvojího druhu: dvouspojková převodovka je alternativou pro modely s pohonem předních kol. Varianty s pohonem všech kol se pak chlubí vyspělým devítistupňovým měničovým automatem.

 

Především bohatě vybavené verze s pohonem všech kol nemusí být lehké sehnat. Jeep Renegade si zákazníci velmi oblíbili a i když je nabídka ojetin relativně bohatá, aut se majitelé nezbavují zdaleka tak často, jako u jiných populárních vozů. Navíc si Renegade drží i při opětovném prodeji svou cenu relativně vysoko, patří v tomto ohledu k autům s nejnižším poklesem ceny. To je ale výhodou i při případném následném prodeji poté, co ojetý Renegade přestane stačit vašim potřebám.

Výbava

Jeep Renegade patří sice k cenově dostupným modelům, ale v duchu značky umí nabídnout i velmi bohatou výbavu. Auta tak typicky mívají moderní systém infotainmentu, který může mít až 8,4palcový dotykový displej s příjemnou odezvou a možností propojení s chytrými telefony. Celkově může Renegade disponovat špičkovými asistenčními systémy, LED světlomety, nebo třeba koženými prvky v interiéru.

Design

Po stránce vzhledu je Jeep Renegade velmi svébytný model, který si rozhodně s žádným jiným SUV nespletete. Design je velmi charismatický, využívá jednoduché základní „krabicovité“ tvary a elegantní kulaté světlomety, mezi kterými se nachází pro Jeep tak typická maska chladiče se sedmi otvory. Design je velmi nadčasový, což ostatně dokazuje fakt, že facelift v roce 2018 toho na vzhledu auta změnil jen minimum.

Spotřeba

Spotřeba paliva u modelů Renegade se drží v rozumných mezích, ale i vzhledem k jednoduchým tvarům vozu, oproti běžným hatchbackům vyšší hmotnosti a možnosti mít i pohon všech kol je mírně vyšší, než u běžněji koncipovaných vozů. U benzínových motorů však lze počítat se spotřebou do deseti litrů, u vznětových v případě nejsilnějších konfigurací do osmi litrů na 100 kilometrů.

Jízdní vlastnosti

Jeep Renegade mezi malými SUV exceluje jízdními vlastnostmi v terénu, platí to především pro varianty s pohonem všech kol, které toho zvládnou mnohem víc, než se na první pohled zdá. Na běžné silnici je Renegade především komfortní auto, které nenutí řidiče ke sportovnímu stylu jízdy. Podvozek je ale vyspělý a výborně drží zvolenou stopu.

Bezpečnost

V roce 2014 si Jeep Renegade v testech organizace EuroNCAP vysloužil plný počet pěti hvězdiček a v ochraně posádky patří k opravdu velmi dobrým vozům. Auto může být vybaveno bohatou sadou bezpečnostních asistentů, včetně nouzového brzdění před překážkou či chodcem, nebo systémem udržování v jízdním pruhu. Součástí běžné sériové výbavy se ale tyto lepší asistenční systémy staly až po faceliftu.

Praktičnost

Interiér Jeepu Renegade je na délku zhruba 4 230 mm vcelku prostorný, opět tomu pomáhají jednoduché tvary auta. Uvnitř si řidič i posádka připadají jako v daleko větším autě. Zavazadlový prostor o objemu 351 litrů už ovšem ukazuje určitá omezení daná velikostí vozidla. Po sklopení zadních sedadel je k dispozici 1 297 litrů prostoru.

Komfort

Kromě dobrých výkonů v terénu se může posádka těšit i na dobře odladěný podvozek. Ten je sice trochu tužší, Renegade tak rozhodně nemá houpavý jízdní projev, stále však poskytuje dostatek komfortu. Ve spojení s dobrým vnitřním prostorem a bohatou výbavou si tak posádka může užívat poklidné cestování a Renegade se rozhodně neztratí ani na delších trasách.

Provozní náklady

Z hlediska provozních nákladů je Jeep Renegade řekněme průměrné auto. Spolehlivost je solidní a v průběhu výroby se postupně zlepšovala. Trochu nadprůměrná je ovšem spotřeba paliva a mírně vyšší budou i ceny náhradních dílů a servisu, což je dáno tradiční off-roadovou značkou vozu.

Jeep Renegade

Další vozy


800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800