OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Iveco Daily (2000–2006)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Široká nabídka verzí

Velký vnitřní prostor

Dobré jízdní vlastnosti

O vozidle

Iveco Daily je tradiční velkou dodávkou, která se může postavit třeba Mercedesu Sprinter a dalším podobně koncipovaným vozům. V roce svého uvedení získal tento model titul dodávkového vozu roku. Podepsal se na tom především velký technický pokrok oproti předchozí generaci. Dřívější pojmenování TurboDaily pro modely s přeplňovaným vznětovým motorem bylo vypuštěno, protože turbodmychadlo se stalo prakticky standardem – až na jeden základní model jej mají všechny verze Daily třetí generace. Auto se prodávalo v celé řadě různých provedení karoserie nebo také jen jako samotný podvozek s kabinou pro různé nástavby. Nabídka verzí je bohatá, nejčastěji se však potkáme s velkým provedením s vysokou střechou a dlouhým rozvorem. Na základě Daily ovšem vznikaly také minibusy a další různé verze. Právě přepravní kapacita je významnou výhodou Daily, nosnost se dle provedení pohybuje od 1075 kilogramů do 3860 kilogramů. 
 
Z hlediska konstrukce karoserie je Iveco Daily klasickou velkou dodávkou, výrobce se nesnažil vymýšlet nic nového v oblasti designu. Z dnešního pohledu působí Daily jednoduchým a elegantním dojmem. Praktickým detailem na karoserii je oplastování spodní části v pásu o šířce asi 20 centimetrů, což znamená méně poškození při najetí do nečekané překážky při manévrování nebo třeba při manipulaci s těžkým nákladem. Ovládání auta je trochu ze staré školy – ačkoli jsou jízdní vlastnosti na dodávku velmi dobré, řazení i řízení jsou celkově tužší a existují určitě dodávky, které jsou i pro řidiče komfortnější na ovládání.
 

Paletu motorů z počátku tvořil diesel 2,8 litru v různých verzích. Základem bylo atmosférické provedení s výkonem 66 kW, přeplňovaná verze měla 78 kW a varianta vylepšená o vstřikování paliva common rail dostala výkon 92 kW. Pak ještě přišla varianta s variabilní geometrií lopatek turba s výkonem 107 kW. V roce 2003 se objevily nové motory – slabší verze s objemem 2,3 litru a výkonem 74 a 88 kW. O rok později se na vrchol nabídky zařadily třílitrové turbodiesely s výkony 100 a 122 kW.

Výbava

Výbava nehraje u Iveca Daily většinou příliš velkou roli, stejně jako u většiny ostatních dodávkových vozů. Bývá spíše základní, pokročilé prvky se objevují až v novějších dodávkových vozech. 

Design

Design třetí generace Iveco Daily není v podstatě ničím zvláštní. Je to klasická velká dodávka jednoduchých a účelných tvarů se vcelku elegantní maskou chladiče. Zajímavostí je oplastování spodní části karoserie, které je praktické a odolné vůči poškození. 

Spotřeba

Iveco Daily patří mezi větší dodávkové vozy a tomu odpovídá celková hmotnost i spotřeba vozu. Jednoduše se nevyplatí jej provozovat pro malé náklady, spotřeba paliva je možná i mírně vyšší než u některých konkurentů, oproti nim toho Daily také mnohdy uveze více. 

Jízdní vlastnosti

V rámci dodávkových vozů získalo Iveco Daily i lehce nadstandardní jízdní vlastnosti, byť tu jde především o jistější držení stopy. Zacházení s autem je stále spíše typicky dodávkové, ovládací síly třeba k řazení jsou větší. 

Bezpečnost

Iveco Daily se podobně jako většina běžných dodávkových vozů neobjevilo v nárazových testech. Jisté je, že důraz je tu kladen na praktičnost, a nikoli na kdovíjaké bezpečí. Proto i úroveň ochrany řidiče a spolujezdce můžeme považovat jenom za základní. 

Praktičnost

Iveco Daily třetí generace bylo k dispozici v celé řadě různých provedení. Nad konkurencí často vyniká maximální přepravní kapacitou, nosnost se dle provedení pohybuje od 1075 kilogramů do 3860 kilogramů.  

Komfort

Daily třetí generace není příliš komfortní dodávkový vůz, ovládací síly odpovídají spíše modelům starší školy. Mezi konkurenty najdeme modely s lepším odhlučněním motorů i se snazším ovládáním. 

Provozní náklady

Provozní náklady Iveca Daily jsou trochu vyšší než u některých soupeřů. Je to dáno i celkově vyšší přepravní schopností auta, ale také mírně horší spolehlivostí. Zkušenosti s Daily jsou ovšem velmi různorodé a povaha auta robustní, takže lze určitě najít i bezproblémové kousky. 800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat
Více

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800