OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Hyundai Tucson (2004–2010)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Příznivé ceny

Dobré jízdní vlastnosti

Pohodlná sedadla

Dobrý vnitřní prostor

O vozidle

Hyundai Tucson je dostupnější alternativou k tradičním zástupcům segmentu kompaktních SUV. O zákazníky bojuje například s Hondou CR-V nebo Toyotou RAV-4, ale také oblíbenou Kia Sportage. Tucson se vyznačuje elegantním designem, který příliš nepodléhá módním trendům. Auto, které pochází ještě z období před skokovým nárůstem kvality korejských vozů, je také k mání za atraktivní ceny, právě kvůli pověsti automobilky. Z kvalitativního hlediska ovšem není Tucson žádným přešlapem, byť ve statistikách spolehlivosti patří spíše do druhé poloviny pole, není to vyloženě nespolehlivý vůz. Slabší stránkou Tucsonu je ovšem provedení plastů v interiéru – ty jsou nepříliš vzhledné, tvrdé a ani slícování nepatří k ukázkovým. Na druhou stranu, posádka má místa dostatek a sedadla jsou opravdu povedená, to estetickou stránku ztvárnění interiéru vyvažuje. Ovšem i přes dostatek místa není Tucson zcela ideálním rodinným dostavníkem. Může za to zavazadlový prostor s podprůměrným objemem 325 litrů. To je hodnota typická spíše pro kompaktní hatchbacky než pro přece jenom větší a prostornější kompaktní SUV. Přitom auto je pohodlné a jízdní vlastnosti patří také k jeho světlejším stránkám, takže dlouhé cesty zvládá Tucson s přehledem.

 

Pro pohon auta se nejlépe hodí turbodiesely. Jejich nabídka začínala dvoulitrem CRDi s výkonem 83 kW, v roce 2006 se objevil silnější motor s výkonem 103 kW. O další tři roky později výkon dvoulitru narostl až na 110 kW. Benzinové motory zastupuje dvoulitr CVVT s výkonem 103 a později 104 kW a také podstatně méně obvyklý šestiválec 2,7 litru s výkonem 127 a po modernizaci 129 kW. Ten byl ovšem vyhrazen pouze pro vozy s automatickou převodovkou. Jaký to má vliv na jeho spotřebu, snad není nutné dodávat. Hyundai Tucson lze najít jak s pohonem pouze předních kol, tak ve verzi s poháněnými oběma nápravami. Verze 4x4 má mezinápravovou uzávěrku diferenciálu, což zlepšuje její schopnosti na nezpevněných cestách. Celkově je však nutné mít na paměti, že Tucson je SUV, a nikoli klasický off-road.

Výbava

Důraz na příznivou cenu znamená, že výbava Tucson není nijak extrémně bohatá, na druhou stranu už v základních verzích najdeme prakticky všechny komfortní prvky – tedy klimatizaci, elektrické ovládání oken i zrcátek, centrální zamykání a další. Samozřejmostí je i solidní bezpečnostní výbava.

Design

Hyundai Tucson má vcelku originální a nadčasové tvary spíše konzervativního zaměření. Právě fakt, že Tucson není nápadně podobný jiným vozům kategorie a jeho konzervativnější provedení znamenají, že vzhled auta nestárne tak výrazně jako u některých soupeřů. Celkový kladný dojem kazí jenom méně hodnotné provedení interiéru.

Spotřeba

Hyundai Tucson se vznětovým motorem pod kapotou je vcelku rozumně úsporné auto. Jednotlivé verze turbodieselu se od sebe spotřebou příliš neliší, nejvhodnější je volit prostřední provedení, které je dostatečně silné a je nejspolehlivější. Benzinové motory mají spotřebu pochopitelně vyšší, obzvláště šestiválec s automatickou převodovkou je žíznivé řešení.

Jízdní vlastnosti

Ačkoli patří Hyundai Tucson spíše ke komfortním vozům, jeho jízdní vlastnosti nejsou v rámci kategorie vůbec špatné. Ba naopak. Podvozek je dobře čitelný a drží stopu, ani náklony nejsou přehnané. Tucson je na tom v tomto ohledu lépe než řada soupeřů, může za to fakt, že auto vznikalo spíše jako crossover.

Bezpečnost

Dobrá bezpečnostní výbava, solidní jízdní vlastnosti i robustní konstrukce kabiny propůjčují Hyundai Tucson solidní úroveň bezpečnosti. V nárazových testech Euro NCAP získal vůz v roce 2006 čtyři hvězdičky, což je solidní výkon.

Praktičnost

Hyundai Tucson nabízí posádce v interiéru dostatek místa ve všech směrech, místy připomíná nabídka prostoru MPV. Jenže výhoda prostorného interiéru je vyvážena nedostatkem v podobě malého zavazadlového prostoru s objemem skromnějších 325 litrů. Ani po sklopení sedadel přepravní kapacita soupeře nepřekoná, vůz pojme 805 litrů nákladu.

Komfort

Jízdní komfort Hyundai Tucson je na velmi solidní úrovni a posádka rozhodně nebude trpět nepohodlím. Sedadla modelu se vyznačují opravdu komfortním provedením, méně komfortní je snad jen celkové zpracování interiéru, které může trochu kazit dojem.

Provozní náklady

Solidní úspornost turbodieselů je dobrým předpokladem k nízkým provozním nákladům Hyundai Tucson. Náklady ovšem může zvedat lehce podprůměrná spolehlivost automobilu, na druhou stranu náklady na samotné náhradní díly i servisní úkony se pohybují v přijatelných mezích.

Hyundai Tucson

Další vozy


Vyhrajte tablet
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800