OdebratK porovnáníSdíletOdeslat

Recenze / Ford Transit (2000–2006)

Celkové hodnocení:
Proč koupit

Mechanická odolnost

Nízké servisní a provozní náklady

Bohatá nabídka verzí

Provedení s pohonem předních, nebo zadních kol

Solidní výbava

Dobré jízdní vlastnosti

O vozidle

Užitkový vůz Ford Transit se v roce 2000 na trhu objevil už v šesté generaci. Tradiční pracant je k dispozici v nepřeberném množství variant. Snad žádný jiný užitkový vůz není k dispozici v tolika verzích. Jednoduše a elegantně řešený Transit se od roku 2000 vyráběl v provedeních furgon, polocombi, minibus, valník a podvozek pro speciální nástavby. V prodeji byly tyto verze navíc v celé řadě rozvorů a různých konfiguracích výšky a celkového provedení kabiny. Navíc je Transit k dostání ve verzích s pohonem předních, nebo zadních kol. Předokolky se hodí pro klasické lehčí rozvážkové úkoly, modely s pohonem zadních kol jsou určeny pro těžší nákladní aplikace. Na rozdíl třeba od konkurenčního Volkswagenu Transporter najdeme na trhu ojetých vozů Ford Transit častěji ve vyloženě užitkových provedeních, u Transporteru bývají obvyklé i různé verze pro přepravu pasažérů. Ty figurují v řadě Transit také, ale vyloženě velké luxusní MPV není v tomto případě obvyklou záležitostí. Přitom podobně jako u Transporteru platí, že jízdními vlastnostmi i možnostmi výbavy se Transit na přelomu tisíciletí přiblížil osobním automobilům.

Vzhledem k užitkovému zaměření auta je nutné u ojetin častěji počítat s výraznějším opotřebením. To bývá způsobeno přetěžováním vozu, vyskytovat se tak mohou vůle u ložisek kol i v uložení obou náprav, výjimkou nejsou ani vytlučené čepy přední nápravy. Co se motorů týče, nabídka je vcelku široká a tvoří ji v drtivé většině případů vznětové jednotky. Výjimkou je jediný zážehový čtyřválec 2,3 litru, který je však vcelku vzácnou motorizací. Ze vznětových motorů lze vybírat mezi dvoulitrovými agregáty Di s výkonem 63 nebo 74 kW nebo silnějšími motory 2,4 litru TDDi a TDCi. Základní motory překvapí dlouhou životností a spolehlivostí, na pohon dodávky dostačují. Ze silnějších variant jsou lepší modernější motory TDCi, u kterých se ovšem občas vyskytují potíže se vstřikovači. Agregáty TDDi ovšem častěji trápí nákladné poruchy vstřikovacího čerpadla.

Výbava

Možnosti výbavy Transitů byly vcelku bohaté. Na trhu tak snadno narazíme na ojetiny vybavené nejen ABS, ale i airbagy, centrálním zamykáním nebo elektrickým ovládáním zrcátek. Snadno tu tak najdeme obdobný komfort jako u běžných osobních vozů.

Design

Ford Transit šesté generace patří k moderním dodávkovým vozům, u kterých se automobilky krom užitné hodnoty zaměřily i na zajímavější a atraktivnější vzhled. Design auta tak odpovídá stylu osobních Fordů dané doby a mezi dodávkovými auty je vcelku elegantní.

Spotřeba

Pod kapotou Transitu šesté generace najdeme v drtivé většině případů vcelku úsporné a silné turbodieselové motory. Z hlediska spotřeby jsou nejvýhodnější základní čtyřválcové motorizace, objemnější jednotky je vhodné volit, pokud je počítáno s vyšším vytěžováním vozu a jeho využíváním na delší cesty.

Jízdní vlastnosti

Ford Transit měl mezi dodávkovými automobily vždy nadprůměrné jízdní vlastnosti a platí to i pro provedení vyráběné od roku 2000. Stále je ovšem potřeba počítat s užitkovým charakterem vozu. Platí však, že jízdní vlastnosti jsou nezáludné a na Transit je spolehnutí.

Bezpečnost

Klasický Transit nárazovými testy Euro NCAP neprošel, celkově ovšem svou koncepcí a vyšší úrovní výbavy patří k nadprůměrně bezpečným dodávkovým vozům. Kromě běžných airbagů lze lepší verze dovybavit i celou řadou dalších bezpečnostních prvků.

Praktičnost

Velká a jednoduše řešená karoserie dodávaná v celé řadě rozměrů a konkrétních konfigurací kabiny je obrovskou výhodou Transitu. Transit je velmi oblíbený dodávkový automobil s variabilním interiérem. Ten je možno i detailněji přizpůsobovat potřebám jednotlivých zákazníků a široká je i nabídka různých speciálních nástaveb.

Komfort

Ford Transit šesté generace přináší nejen nadbytek vnitřního prostoru, ale na dodávkový automobil také pečlivě a komfortně odladěný podvozek. Ve verzích pro přepravu osob se může jednat o velmi pohodlný vůz s vysokou přepravní kapacitou.

Provozní náklady

Ford Transit je trvanlivý dodávkový automobil, u kterého je však nutné počítat s vyšší úrovní opotřebení. Navíc se mu nevyhýbají některé chronické mechanické problémy, z nichž pro Ford tradiční bývá opotřebení klíčků a zámků, což vede k možnosti jejich snadného prolomení. Transit i kvůli možné korozi vyžaduje mírně větší pozornost. Pohonné jednotky jsou úsporné.

Ford TransitVyhrajte tablet
800 110 800 Volejte denně 8:00 - 21:00
  • Garáž
  • Upozornění 0
  • Hledat

Tým AAA AUTO Tým AAA AUTO

Dobrý den , potřebujete poradit s výběrem auta? Nechte nám na sebe kontakt a my vám zavoláme zpět.

nebo volejte rovnou 800 110 800